wtorek, 19 stycznia 2010

atrakcje turystyczne w Pieninach

Będąc w Pieninach nie sposób nie zwrócić uwagi na atrakcje turystyczne w Pieninach. Pieniny , które nazywane są parkiem dwóch narodów ( Polski i Słowacji) są tak przepięknym miejscem, że nie sposób jest go zapomnieć. Atrakcje turystyczne w Pieninach, które na pewno warto zobaczyć to między innymi przełom Dunajca, który jest uznawany za pomnik przyrody o światowym znaczeniu. To w jaki sposób powstał jest do dziś tematem sporu pomiędzy naukowcami z wielu dziedzin. Różne są teorie i każda z nich ma swoich zwolenników.

Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Zbudowany jest z odpornych wapieni rogowcowych. Stoki porośnięte są lasem i pocięte głębokimi dolinami potoków np. Wąwóz Sobczański. Trzy korony to najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Najpiękniejsza panorama na dolinę Dunajca. Dojście szlakami turystycznymi z Czorsztyna, Sromowiec, Krościenka.

Rezerwat krajobrazowy "Biała Woda" został założony w 1963 roku na powierzchni 33,7 ha i chroni dolinę potoku o tej samej nazwie. Wyjątkowa szata roślinna. Na Smolegowej Skale znajduje się jedyne w Pieninach stanowisko reliktowego dębika ośmiopłatkowego - plejstocen. Malownicze wychodnie skalne tworzą przełom nazywany Międzyskały. W pobliżu rezerwatu pomnik przyrody nieożywionej "Bazaltowa skała", jedyna tego rodzaju w Pieninach. Doliną prowadzi żółty szlak turystyczny z Jaworek na Przełęcz Rozdziela.

Niewątpliwie Pieniny posiadają atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz